:: Ağız Gargarası Kullanımı  
  Ağız Gargarası Kullanımı  
Dişlerimizin arasındaki gıda artıklarını temizlemenin yöntemlerinden biri de ağız gargarası yapmaktır.  Gargara diş fırçalamanın yerine geçemez. Gargara diş fırçalanmasının  yardımcısıdır, diş fırçasının tamamlayıcısıdır. Dişler  mutlaka fırçalanmalı, ağız gargarası dişler fırçalandıktan sonra yapılmalıdır. Ağız gargarasını yanlışlıkla yutarsak bunun bir sakıncası yoktur. Sürekli ve çok miktarda yutulmadığı takdirde bir sorun olmayacaktır. Bu yüzden küçük yaştan itibaren çocuklarımıza da ağız gargarası kullanımını öğretmeliyiz.

Ağız gargaraları içerdikleri maddelere göre ağızda (özellikle fırçanın ulaşamadığı yerlerde) bulunan mikroorganizmaların aktivasyonunu engeller, ağızda mevcut bakteri sayısını azaltır ve buna bağlı olarak ağız kokusunu azaltır. Ancak unutulmamalıdır ki ağzı çalkalamak bakteri plağını yerinden oynatmaz. Ağız gargaraları diş fırçalamanın ve diş ipi kullanımının yerini tutamaz, sadece artı bir koruma ve bakım yöntemidir.

Marketlerde satılan anti-plak içerikli ağız gargaraları diş fırçalamaya ek olarak günlük kullanılabilir; ancak klorheksidin içerikli ağız gargaraları kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır, çünkü klorheksidin içerikli gargaralar uzun dönem kullanıldığında çeşitli yan etkiler doğurabilir. Bu gargaralar reçete ile alınmalıdır.
 
         
    İletişim
    Tel .: 0 (462) 321 29 29
    Fax.: 0 (462) 328 05 76
 
 
   
 • Sizden gelenler bölümünden bize ulaşmak ve sorularınızın cevaplanabilmesi için lütfen iletişim bilgilerinizi yazmayı unutmayınız
 •    
 • Showmax Şehrin nabzı programına konuk olduk
 •  
   
   
  ortodonti diş
   
   
  Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.