:: Ortodonti Nedir?  
 
Ortodonti Nedir?  

Ortodonti, diş, çene, yüz bölgelerinin gelişim sürecinde veya daha sonra meydana gelen bozuklukları ve bunların tedavileri ile ilgilenen bilim dalıdır. Ortodonti kelimesi iki yunanca sözcükten oluşmuştur. 'Ortos' düzgün, 'odontos' dişler anlamına gelmektedir.  Ortodonti temel olarak biyoloji, tıp ve diş hekimliği bilimlerine dayanmaktadır. Ağız, burun boşluğu ve bunlarla ilgili anatomik oluşumlar, insan yaşamı için gerekli olan solunum, beslenme gibi faaliyetlerin sağlanmasında rol oynarlar. Ortodontinin çalışma alanı ve sorumluluğu, bu alanları doğrudan kapsamaktadır. Doğumdan itibaren çocuğun büyüme ve gelişimi incelenmekte, gerektiğinde koruyucu, önleyici ve tedavi edici uygulamalar ile düzgün bir okluzyon ve yüz görünümü sağlanması hedeflenmektedir.

 Kısaca ortodonti diş hekimliğinin;
1. Dişlerin, diş kavislerine ve çenelerin bazal kısımlarına göre,
2. Diş kavislerinin birbirlerine göre,
3. Çenelerin bazal kısımlarının birbirlerine ve yüze göre,
4. Bu yapılarla ilgili komşu yumuşak dokuların,
değişik yaşlardaki anormal ilişkilerinin saptanarak düzeltilmesini sağlayan ve anormal ilişkilerin meydana gelmesini engellemeye çalışan bir dalıdır.

Ortodontinin tarihçesi: Ortodonti terimi Le Faulon tarafından 1839’da kullanılmıştır. Ancak çok önceleri pek çok hekim ağız ve diş bozukluklarından bahsetmiştir. Diş hekimliğinin ilk olarak nerede ve kimler tarafından başlatıldığı ve ilk uygulamaların ne olduğu hakkında açık ve belirli bilgiler bugün için bulunmamaktadır. Ancak bu konuda çeşitli ülkelerde ele geçen belgeler M.Ö 3.000 yıllarına kadar ulaşmaktadır. Ortodontik konular ile ilgili ilk belgeler ise Miladı izleyen ilk yıllara aittir. Bu yıllarda, Romalı Celsus (M.Ö 25-M.S.50) ve Bergamalı Galen, uzun süreli ve zaman zaman tekrarlanan parmak basınçları yardımı ile, normal yerinde bulunmayan dişlerin muntazam hale getirilebileceklerinden bahsetmişlerdir. Arap ve Osmanlı bilginleri de özellikle uygulamalı diş hekimliği konularında eserler yazmışlardır.

Bir Osmanlı bilgini olan Şerafeddin Sabuncuoğlu, önerdiği dağlama yöntemi ile dudak-damak yarığı tedavisinden bahseden ilk kişidir. Miladi 1385 yılında Amasya’da doğmuştur. Sabuncuoğlu 14 yıl boyunca Bimarhane'de çalışmalarını sürdürmüş ve zamanla adı bütün Anadolu'da duyulmuştur. Önemli eserlerinden birisi Cerrahiyyetül - Haniyye'dir. Eserlerinde tedavi metotlarını en ince ayrıntılarına kadar vermiş, cerrahi teknikleri açık bir dille açıklamış ve hatta bunları resimler (minyatür) ile görsel olarak tanımlamıştır. Eserinde 138 adet tedavi tekniği ve 168 adet alet resmi bulunmaktadır.

Bilimsel diş hekimliğini başlatan kişi Pierre Fauchard’dır (1728). O döneme kadar yazılan eserlerde diş hekimliği ile ilgili çeşitli bilgiler verilmiş ancak, bu bilgilerin ve mesleki uygulamaların açıklama ve sınıflamalarına yer verilmemiştir. P. Fauchard, kitabının ortodonti konularına ayrılmış olan bölümünde, tedavi ettiği 12 vakayı anlatmakta ve bu gaye ile kullandığı apareyleri açıklamaktadır.

Modern ortodonti 1900 yılında Angle isimli bir hekim tarafından St. Louis’de (Amerika) ilk ortodonti okulunun açılması ile başlamıştır. Türkiye’de ise ilk ortodonti dersleri Dr. Orhan Abdullah Okyay tarafından 1933 yılında İstanbul’da verilmiştir. Ülkemizde modern ortodonti 60 yıldır uygulanmaktadır.
         
Ortodonti Nedir ?
 
     
    İletişim
    Tel .: 0 (462) 321 29 29
    Fax.: 0 (462) 328 05 76
 
 
   
 • Sizden gelenler bölümünden bize ulaşmak ve sorularınızın cevaplanabilmesi için lütfen iletişim bilgilerinizi yazmayı unutmayınız
 •    
 • Showmax Şehrin nabzı programına konuk olduk
 •  
   
   
   
   
  ortodonti diş
   
   
  Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.