:: Acil Durumlar  
   
   
  Ortodontide acil durumlar çok nadiren karşılaşılan durumlardır ve genelde ciddi sorunlara yol açmazlar. Basit önlemlerle rahatsızlık veren durum geçici olarak giderilebilir. Bu tür problemlerin çoğunu evde kendiniz çözebilirsiniz. Ancak herhangi bir işlem yapmadan önce ortodontiste danışmakta yarar vardır. Sıklıkla karşılaşılan problemleri ve çözümlerini şöyle sıralamak mümkündür.
   
 
Ağrı:
İlk randevunuzda hasta koltuğunuzda oturduğunuz süreçteki işlemler canınızı pek fazla acıtmayacaktır. Ancak braketleriniz takıldıktan sonra takriben 1 hafta kadar hafif ağrınız olabilir.
Ağrının şiddeti ve süresi sizin vücudunuzun tepkisine ve ağrı eşiğinize göre değişir. Bu ağrılar aylık kontrollerinizin yapıldığı günden sonra daha kısa süreli ve daha az olmak üzere tekrarlanabilir. Dişlerinizde her muayeneden sonra bir miktar ağrı olması normaldir. Ağızdaki teller değiştirildiğinde, elastikler yenilendiğinde gereken ayarlamalar yapıldığında az miktarda sızlamaya sebep olabilir. Eğer gerek duyulursa bir ağrı kesici kullanılabilir. Ağrıyı geçiştirmek için asetil salisilik asit (aspirin) türevi olmayan bir ağrı kesici alabilirsiniz. Ağrılar normalde 2-3 gün içinde azalarak geçer. Bu süre içinde daha çok yumuşak gıdalarla beslenmeli.
Tedavi başında veya süreci içerisinde uygulanan hareketli veya sabit teller (braket) yumuşak dokularda da rahatsızlıklara yol açabilir. Dudak ve yanaklarda, bazen de dilde yanma ve sürtmelere bağlı tahrişler meydana gelebilir. Bu durum geçicidir. Eğer belli bir süreden sonra yine de rahatsızlıklarınız devam ederse, ortodontistinize başvurun. Ilık tuzlu su ile yapılan gargara da rahatlatıcı olur.

Braket ya da tüplerin batması:
Braketlerin ya da dişlerinize yapıştırdığımız diğer aparatların yanağınıza, dilinize ya da dudağınıza batması söz konusu olabilir. Bu duruma alışmanız biraz zaman alacaktır. Genellikle bir ay sonra ağzınızda hiçbir şey yokmuş gibi hissedersiniz.
Bu bir aylık alışma periyodunu daha konforlu geçirmeniz amacıyla doktorunuz tarafından size mum verilecektir. Bu mumdan elinizle mercimek büyüklüğünde bir parça koparıp, batan bölgeye denk gelen brakete yapıştırın. 
Böyle bir uygulama sonucunda braketin köşeli olan kısımları yuvarlaklaşmış olacak ve batma hissi azalmış olacaktır. Ancak bu mumları tedavinin sonuna kadar kullanamazsınız. Dudak ve yanağınızın bu duruma alışması gereklidir. Yanınızda mumun olmadığı durumlarda bir sakız parçasıyla da aynı işlemi yapabilirsiniz.
 
 

Kopan band ya da braket:
Kullanılan yapıştırıcının zayıflaması sonucu braket diş üzerinden ayrılabilir. Genelde hastanın uzak durması gereken sert ve yapışkan gıdaların ağıza alınması sonucu meydana gelir. Eğer kopan braket hala ark teline bağlı durumda ise onu yerinden çıkartmak için çaba sarf etmeyin. Kopmalar tedaviyi aksattığı, tedavi süresini uzattığı için önemlidir.
Kopan braketin yerine yapıştırılması için ortodontistin zaman ayırması gerektiğinden bu konu doktorunuza bildirilerek ve önceden randevu alınarak gidilmesinde yarar vardır.

Ark telinin batması:
Ark telinin çıkması ya da uzaması sonucunda yanağa ya da dudağa batması söz konusu olabilir. Ark teli en arkadaki dişin tüpünden çıkmışsa çıkan teli tekrar aynı yere yerleştirmeye çalışmadan önce doktorunuza ulaşınız. Ulaşamıyorsanız ve teli de tekrar aynı yerine takamıyorsanız ve çıkan parça çok rahatsızlık veriyorsa o zaman temiz bir tırnak makası ile kesin ya da üzerine mum yapıştırın. Batan kısmın üzeri şekersiz sakız veya pamuk ile de örtülebilir. En kısa zamanda doktorunuzdan randevu talep ediniz.

Bazen ark telini braketlere tutturduğumuz küçük tellerin uçları fırçalama esnasında yön değiştirerek yanağa ya da dudağa batar. Batmayı engellemek için bir kalemin ucundaki silgiyle teli ittirmeniz yeterli olacaktır. Ya da bu bölgeye yine mum koyabilirsiniz.

Büyük azı dişlerin üzerinde bulunan tüplerin içinden geçen telin uzaması sonucu batmalar meydana gelebilir. Bu durumda ortodontiste gidilip telin gerekirse kesilmesi sağlanabilir.

Dişlerde sallanma:
Ortodontik tedavi ile kuvvete maruz kalmış tüm dişlerde tedavinin ilerleyen zamanlarında sallanma görülür. Bu normaldir. Tedavi bittikten sonra bu durum zamanla geçer.

DİŞ ETİNDE AĞRI, KANAMA, ŞİŞLİK
Diş etlerinizde ağrı, kanama, şişlik beklenen bir durum değildir. Bu durum büyük ihtimalle ağız hijyeninin kötü olduğunun en önemli belirtisidir. Dişler ve diş eti daha özenli bir şekilde uzun süre ile fırçalanmalıdır. Diş doktorunuz ya da ortodontistiniz ağız gargarası kullanımını önerebilir. Ortodontistinizle görüşünüz

APAREYLERİN KIRILMASI VEYA KAYBEDİLMESİ

Apareyleriniz kırıldığında veya kaybolduğunda ortodontistinizden randevu alınız. Kırılan apareylerinizi kesinlikle uhu, japon yapıştırıcısı v.b. ile yapıştırmayınız.

 
     
    İletişim
    Tel .: 0 (462) 321 29 29
    Fax.: 0 (462) 328 05 76
 
 
   
 • Sizden gelenler bölümünden bize ulaşmak ve sorularınızın cevaplanabilmesi için lütfen iletişim bilgilerinizi yazmayı unutmayınız
 •    
 • Showmax Şehrin nabzı programına konuk olduk
 •  
   
   
   
   
  ortodonti diş
   
   
  Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.